Zabezpieczenie emerytury

Do 2025 roku Polsce zabraknie nawet 400 miliardów zł, aby pokryć zobowiązania emerytalne Polaków. Zabezpieczenie emerytury przez państwo dla obecnych 20 – 30 latków to mrzonki. Sam ZUS ocenił, że to pokolenie kończąc pracę otrzymają miesięczne świadczenie w wysokości 25% przeciętnego wynagrodzenia. Wyobraź to sobie na przykładzie: zarabiasz 10 tysięcy i nagle masz żyć za 2,5 tysiąca zł.

Każda z ekip rządzących zdaje sobie sprawę, że przyszłość rysuje się w ciemnych barwach pod kątem emerytur Polaków. Już teraz polscy seniorzy tylko mogą pomarzyć o standardzie życia emerytów niemieckich, francuskich, czy austriackich. Będzie jednak tylko gorzej, bo poszczególne próby wpłynięcia na poprawę raczej nie kończą się powodzeniem.

OFE nie było nasze, czy coś będzie?

Nawet tak sztandarowy projekt jak OFE został rozmontowany. Oficjalnie te pieniądze od początku nie były nasze, ale ruszenie tego nadszarpnęło, a wręcz zburzyło zaufanie społeczeństwa. Tym bardziej trudno będzie liczyć, że Polacy rzucą się chętnie na jakąś inną formę oszczędzania proponowaną przez państwo. Zabezpieczenie emerytury takimi rozwiązaniami będzie trudne.

Są jednak sposoby, aby samemu zadbać o zabezpieczenie emerytury. Tak nieco w myśl zasady „umiesz liczyć, licz na siebie”. Wciąż możemy wykorzystać chociażby IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Oprócz tego, że pomoże nam wypracować środki na jesień życia, to przy okazji wpłaty na na nie można do pewnego limitu odliczyć sobie od podatku.

Innym sposobem jest połączenie ze sobą ubezpieczenia na życie z opcją wypłaty składek w momencie dożycia do końca umowy. Ciekawa opcja w formule 2 w 1, a w przypadku oferty Metlife, to rzekłbym 3 w 1. Tu również oferta rynkowa jest dosyć przekrojowa, bo można bardzo konserwatywnie podejść do tematu, bardziej na sztywno, ale można też skorzystać z produktu, który pozwala na dostęp do środków jeszcze przed końcem umowy czy przed osiągnięciem wieku emerytalnego. O tym jednak chętnie z Tobą porozmawiam podczas spotkania online. Napisz do mnie, to się umówimy szczegóły i dopracujemy wspólnie twoje zabezpieczenie emerytury.